logotype

pákové tlumiče - do třetice všeho zléhoPákové tlumiče, to je Achilova pata tohoto vozu a vrací se jako bumerang. Nejdříve jsem se jimi nechtěl vůbec zabývat a tak jsem je nechal renovovat odbornou dílnou, následně jsem zjistil fatální nedostatky a tak jsem je kosmeticky zprovoznil, viz Renovace pákových tlumičůJenomže práce kvapná málo platná a tak jsem po sezóně tlumič zkusil rozebrat, viz pákové tlumiče - opět

Jak to celé dopadlo najdete na obrázcích níže.

 

Podařilo se mi sehnat 40t lis a pod ním skutečně bylo možné hřídel vylisovat. Bohužel jak se hřídel odrazila, zpětným rázem klepla na tělo tlumiče a litina pukla.

  

Marná sláva, ne vždy se daří. Tak ještě jeden pohled na dílo zkázy.

 

Během renovace jsem již jeden tlumič zkoušel demontovat a pukl mi podobným způsobem. Jde zkrátka nešťastně řešenou konstrukci. Zde je litinové tělo které jsem nechal kdysi zavařit a nyní se náramně hodilo, protože svár je na straně ramena zadní nápravy a tak nebude tolik vidět.

 

A ještě jeden pohled na zavařený tlumič.

 

Dosedací plochy ofrézujeme.

 

 A vystředíme. S frézkou se teprve učím, tak buďte na mne v tomto směru shovívaví.

 

Provrtáme obě díry na větší průměr.

 

Připravíme si bronzová pouzdra.

 

Pouzdra již nalisovaná zpět a přestružena na 17.5 a 20mm. Uvnitř bude třeba je ještě ofrézovat aby nepřekážely pístkům.

 

Pro jistotu jsem ještě vyhonoval válce.

 

Při frézování přesahů futer uvnitř tlumiče.

 

A máme hotovo.

 

Původně byla hřídel uložena přímo v litině. Doufám, že mi tuto modifikaci v podobě bronzových pouzder odpustíte. Housenku od vaření jsem nakonec zachoval. Bál jsem se, že by mi litina praskla a stejně by bylo vidět, že je tlumič opravovaný. Není pro mne tedy ostudou tuto opravu nechat přiznanou.

 

Detail hřídelí. Krásně patrné jak je povrch pod guferem orvaný. Není divu že to ch***lo jak Dunaj. Zajímavý detail je, že jsou hřídele poměděné. Že by pro lepší mazání na suchu ? Kdo ví.

Oprava hřídelí se zdála jednoduchá, obrousit, nanést tvrdochrom a přebrousit na přesný rozměr. V předstihu jsem odnesl hřídele do kovodílny a kladl všem na srdce, jak moc mi na hřídelích záleží a že si rád počkám, jen ať je práce provedena perfektně. Vše jsem pro jistotu ještě označil a sepsal na lístek.  Ale ouha, pánové si zadání vyložili po svém a tak jsem po mnoha urgencí a za DVA měsíce vyzvedl hřídele zpět. 

Zde jsem ze vzteku fotografie záměrně neudělal. Jaké bylo mé rozčarování, když hřídele byly místo broušení pouze přesoustruženy, navíc dost nahrubo a některé hluboké vrypy byly stále patrné. Vzteky se ve mne vařila krev, ztratil jsem dva měsíce času a dostal jsem díl který bych lépe během polední pauzy udělal sám.

Znovu přesoustružené hřídele, povrch je již o poznání lepší.

 

A máme i nachromováno. Musím dát pěknou referenci na chromování v Bakově nad Jizerou, v úterý jsem hřídele přivezl a v pátek ráno již bylo vše hotovo. Bravo.

 

Krásně jsou zde vidět výrostky na hranách chromovaných ploch. I z toho důvodu je dobré dávat dostatečně velký přídavek na broušení.

 

A ještě druhá plocha.

 

Hřídele již na počkání přebroušeny na 17.5 a 20.0mm. Hrany jsem srovnal na soustruhu s mikro bruskou.

 

No není to krásný pohled na dokonale obroušený díl?

Tlumiče připraveny na skládání. Osazeny nové gufera, proškrábnuté drážky tisícihranu. Byl to boj ale nakonec se podařilo vše nalisovat zpět.

 O kroužky na straně proti guferu který slouží  jako těsnění víčka. Pro jistotu jsem víčko ještě podmázl Loctitem.

Nalisován kozlík i páka. Zde již plníme olejem. Opět jsem mixoval viskozitu pro každý tlumič zvlášť aby byl záběr pístků pokud možno shodný.

 

A hotové tlumiče. Snad je vidím naposled. 

 

 

 

 

 You have no rights to post comments