logotype

Hubcaps clips

How to install hubcaps clips on five-bolt rim

Instalace držáků poklic na pětišroubových kolech je věc značně otravná a nepříjemná. Tento fotonávod slouží k tomu, aby se ostatni vyvarovali chyb, které jsem dělal já.

* Před lakem nebo až po laku, toť otázka

Zkoušel jsem obě varianty a obě mají své pro a proti. Při instalace klipů před lakem nemusíte řešit problém, aby jste při nýtování nepoškodili nový lak. Zažijete ale očistec při lakování, kdy se vám držák dotýká rantlu ráfku. Musíte ho tedy izolepou stáhnout, zalakovat a pak ještě jednou přelakovat samotný držák.

* Použít originál ocelové rozklepávací nýty nebo zkusit trhací ?

Jednoznačně originál ocelové. Zkoušel jsem si ulehčit práci s hliníkovými a klip nedrží tak pevně, nehledě na to, že se hliníková hlava snáze při nýtování poškodí. Trhací nýty jsou také utopie. Nejenže nevypadají pěkně, ale stejně jako hliníkové, nedrží klip pevně a ten se pak otáčí. Zkoušel jsem i nerezové trhací a stejný problém.

* Teď když máme jasno, co budeme dělat, tedy nýtovat ocelovým nýtem s půlkulatou hlavou, můžeme se pustit do práce.

Pro vlastní nýtování budete potřebovat podpěrný hlavičkář. Je to lůžko, do kterého dosedne hlava nýtu. Jednak slouží k tomu, aby nýt držel na svém místě a samozřejme také proto, aby hlavičku nýtu chránil před otlačením. Mě se osvědčila tvrdší ocel z majzlíku nebo hlavy kladiva, do které jsem vyvrtal malý důlek. Důležitý je i spodní zářez, do kterého zapadne klip tak, aby jeho dosedací plocha byla vodorovná s dosedací plochou na ráfku.

Hubcaps-clips03.jpg


Hlavičkář upneme do svěráku

Hubcaps-clips04.jpg


Vedle svěráku si uděláme provizorní pracovní plochu, na kterou bude možné položit ráfek. Lepší je ji vystlat hadrama, aby se při nýtování ráfek nepotloukl.

Hubcaps-clips02.jpg


Do důlku vložíme nýt a klip a opatrně na ně nasadíme ráfek.

Hubcaps-clips05.jpg


Je třeba stále hlídat, aby nýt z důlku nevyskočil a byl stále kolmo. Samozřejmě také, aby se hlavičkář nikde nedotýkal ráfku. Pohled zdola

Hubcaps-clips07.jpg


Pohled shora.

Hubcaps-clips06.jpg


Nyní teprve začáná ta pravá sranda. Je třeva vršek nýtu rozklepat. Přístup veškerý žádný. Naštěstí není třeba si hrát s kulatou hlavou, ba naoapak je lepší mít na vnitřní straně hlavu plochou. Uff :)

Mě se nevíce osvědčilo kladivo s malou rukojetí a sada průbojníků nebo pevných vyrážecích tyček.

Hubcaps-clips01.jpg


tyčku přiložíme na vršek nýtu a silnými ranami kladivem nýt rozklepeme. Je třeba dávat pozor, aby se nýt rozklepával souměrně. Jakmile se udělá menší hlavička, tak je dobřé tlouct na nýt šikmo křížem postupně ze čtyř směrů, aby se udělal malý hříbek. Hubcaps-clips08.jpg


A takto může bypadat hotový rozklepaný nýt.

Hubcaps-clips10.jpg