Porsche 912 - 1965
Porsche 616/36 - Super90 motor - blok motoru, vačková hřídel, písty
Než se pustíme do další práce, je nutno opravit chyby, které jsem v minulých dílech nasekal. Volá mi takhle večer známý, že si prohlížel moji práci a že jsem zapomněl na vyleštění vyvážených ojnic. Tímto mu ještě jednou děkuji za to, že si připomínku nenechal pro sebe. Já sice nezapomněl ale po krátkém trápení s leštěním jsem se na to jednoduše vykašlal. Tento kopanec mne donutil dotáhnout práci do konce. Už jsem nemohl zasahovat do hloubky ale přesto jsem se největších rýh zbavil.
Povrch ojnice před
A po vyleštění.
Dalším zásekem byly hlavy. Čtu si takhle večer manuál na 356 a všiml jsem si, že v něm udávají rozdílné délky pružin jak sacího, tak výfukového ventilu v základní pozici. Navíc jsou tyto délky jiné než doporučované délky na P912. Ne nadarmo se říká, důvěřuj ale prověřuj.
V této pozici má být nejkratší pružina, výfuková pak ještě o 0.5mm delší. Což už bylo mimo rozsah přípravku. P365 má hodnoty ještě o milimetr větší. Přípravek Cagero je tedy pěkný aušus a bylo třeba ho upravit pro větší rozsah hlavy předělat.
Takhle to je již vypadá lépe. U výfukového pak odeberu ještě jednu podložku a jsem na tabulkových mírách.
Pokračujeme v očistění bloku motoru. Osvědčil se mi čistič na trouby. Krásně rozpouští karbon a mastnoty. Jde o pěnu, která drží na bloku a tak může déle působit. Dávám si několik koleček čističe a následný oplach WAPkou.
Blok po očištění. Blok je z hliníku a stejně jako hliníkový blok z VW rok 1948 je na ložiskách naprosto zdravý a netřeba ho vrtat. Zde lapuji dosedací plochy. Žádný extra úběr, jen lehce škrábnout a zbavit se nečistot.
To samé pak na všech ostatních dosedacích plochách. Zde víko rozvodů.
Důležité jsou hlavně dosedací plochy válců.
Nebo tělo pumpy oleje. Oproti VW je pumpa součástí víka rozvodů a osazují se do ní jen ozubená kola.
Ozubená kola olejové pumpy jsou výrazně mohutnější než u VW. Líbí se mi, že jsou uložena i ve víčku pumpy pro lepší rozložení zatížení.
I tak ale tyto pumpy dostávají řádně zabrat. Poškozený náhon od vačky není ničím neobvyklým. A protože cena nové pumpy a všech Porsche dílů je mnohdy až hanebná, rozhodl jsem se v maximální míře opravovat původní díly.
Zde poměrně jednoduchá oprava návarkem.
A následným zabroušením.
A hotovo.
Jak byl poškozený náhon olejového čerpadla, byla poškozena i vačka.
Zde si na staré vačce trénuji navařování pomocí MIG, TIG i MMA. Je to litina a jediný ucházející návarek je bohužel jen pomocí obalované elektrody. Píšu bohužel, protože zářez pro náhon je jen několik mm silný a tak je velice obtížné se tam silnou elektrodou dostat.
Po navaření. Za povšimnutí stojí rozvodové kolo vačky. Jestli vám něco připomíná, není to náhoda. Jde skutečně o kolo z 30PS Vw motoru. Má na sobě dokonce VW part number. Místo nýtů jsou tam 3 kolíčky a celé je to pojištěné šrouby. Je tedy možné kolo sundat a případně dodat jiné, např. s jiným časováním.
Detail z boje při broušení.
Není to perfektní ale vůle zmizela a zachránil se původní díl. Uvidíme jaká bude životnost. V nejhorším to zahodím a koupím novou vačku. Mohu si ale říct že jsem to alespoň zkusil.
Motor 616/36 mne baví. Neustále je co zkoumat. Zde k porovnání P912 vačková hřídel nahoře a VW 30PS dole. Jsou rozměrově totožné. Navíc jako u 30PS VW běží vačka přímo v bloku bez ložisek. Díky hliníkové skříni nejsou ložiska potřeba. VW s prvním 34PS motorem všechny tyto komponenty předělalo, vačka i kliková hřídel byly najednou delší. Porsche používal komponenty od VW a zřejmě nechtěl měnit konstrukci svých motorů a tak i na tomto jednom z posledních motorů používá tyto nejstarší díly z dob KDF. VW se se svým typ1 motorem a robustní klikou dostal na sériových 50PS, Porsche měl v sérii 95PS.
Setkání se starým známým. Naprosto totožný odlitek vačky jako na 30PS VW včetně všech značek. Jasně. Vačka má výrazně vyšší zdvih i jiné časování, to ale vzniklo až finálním opracováním.
Válce na mém motoru byly zralé na výbrus ale protože jsem nesehnal nikde výbrusové písty, sehnal jsem sadu novou. Zde dobové originály od Porsche. Cena nestydatá ale jinak to nešlo.
Pro porovnání, vlevo nové koupené písty se čtyřmi kroužky, vpravo pak půvpodní píst na P912 jen se třemi kroužky. Na Super90 se používalo více variant pístů. Dna pístu a rozměry jsou ale totožné. P912 má pak navíc jen krátké praporky na plášti. Obojí jsou písty značky Mahle.
NOS válce jsouhliníkové Nicasil. P912 jsou v provedení Biral, tedy ocelová vložka a na ní hliníková žebra.
Komplet sada.
Nejtěžší píst měl 378g, nejlehčí pak 372g, rozdíl celých 6 gramů.
Aby tento rozdíl Mahle srovnal. dodal k pístu lehčí ojniční čep.
I tak to ale úplně nevycházelo a bylo zapotřebí hmotnosti dostat blíž k sobě.
Ubírám převážně jen na vnitřní straně pístního čepu pomocí mikrobrusky. Nekonečná práce. Zde již po zaleštění.
A máme hotovo. Neděle pryč ale máme srovnáno na desetinu gramu.
Když už jsem u toho vážení. Biral válec má 1318g, nicasil je pak o dalších 450g lehčí.
Pro dnešek vše, příště už začnu skládat motor.