logotype

skládání podvozku 1. částUvědomil jsem si, že jsem se zde ještě nevěnoval podvozku. Rok 1948 má své specifika a je velice podobný KDF podvozku.  

Ještě než jsem se pustil do lakování, bylo třeba opravit lanovody předních brzd. Jako jediné zůstaly původní, jen bylo třeba opravit roztřepené konce. Vytočil jsem si tedy kroužky, které jsem nabodoval na konce vývodů. Žádná extra elegance, to uznávám, ale fungují, jsou zúhlované  a lanovody se krásně opírají celou svou plochou.

Zde je vidět, jak je spodní část původní trubky vyžraná a ožvejkaná.

Podvozek je tanátovaný, zakonzervovaný Pragokorem a následně letmo zabroušený.

A již první vrstva laku. Podvozek na roku 48, stejně jako podlahy, je ve válečné šedivé barvě. Všechny ostatní komponenty jsou již černé.

Pohled na krátery po korozi. I na mne jsou již moc hluboké a tak jsem se rozhodl s tím něco udělat.

Na plechu uprostřed jsou zbytky původní barvy, na vidlích a trubkách poloos je nový lak. Trochu mate lesk od fotoaparátu ale osobně jsem spokojený, odstín se podařilo namíchat.

A zde jsem již lak odrbal až na plech. Tím se vyrovnaly nerovnosti a další vrstva bude již finální. Úmyslně jsem nepoužil základ a vše se snažím dělat jakoby v jedné vrstvě. Tak tomu bylo i ve fabrice.

Detail na obroušené místa. Je vidět že některé krátery zůstaly, jiné jsou vyrovnané. Nebudu se snažit o elegantní povrch, nedělám showcar, přiznám opravy.

A máme polito podruhé.  Středový tunel jsem nechal jak je, tedy pouze s fragmentem puvodního laku, spíše jen v mírné pasivované korozi. Pokud to 73 let vydrželo takto a  neprorezlo krz, už to nezrezne.

Spodní část podlahy byla v lepším stavu. Logicky, nedržela se tam voda. A tak jsem si dovoli finální podbrus do zbytků koroze. Takto to již zůstane, ať rez mírně prosvítá.

Podvozek v laku, možno začít skládat.  Jako první osadím ramena a torzní tyče.

Následuje osazení těsnění. Rok 1948 měl ještě těsnění jako KDF, tedy čtverhraný a plný průřez gumového profilu.

A co bych se s tím popisoval, průřez je krásně vidět na této fotce. Těsnění je lepené Chemoprénem a fixováno hřebíky. Tento je zrovna původní.

 

O pouzdrech jsem toho namluvil již dost, viz pouzdra přední nápravy a Stružení pouzder přední nápravy

Opět se mi podařilo sehnat NOS původní pouzdra, konkrétně 7 kusů, jedno je replika od WW. Tímto dodatečně děkuji Mirkovi Bergerovi že mi pomohl dokompletovat sadu a poskytl mi několik pouzder.

Naklepnuté pouzdra na nápravě. Všiměte si, že náprava je v černé barvě.

Nyní si dovolím drobnou odbočku k přední nápravě.

Značení přední nápravy

Rok 1948 má ještě klasickou KDF přední nápravu. Uši jsou velice malé a směřují směrem dolů. Zde je někdo prodloužil aby mohl osadit běžné tlumiče. Je to poměrně častá úprava KDF nápravnic.

Naštěstí tato úprava spočívala pouze v navaření nástavku. Nebylo nic jednoduššího než jej odříznout.

A po chvíli tančení s bruskou a lamelovým kotoučem jsem se dostal na původní tvar.

Vše odřezáno a dovařeno, možno začít s tanátováním. Náprava krásně černá jak bota. Tato fotka je z roku 2017. Kdybych měl tehdy informace a zkušenosti jako mám dnes, zakonzervoval bych ji i když je na ní 0% laku. Postupy a náhled na věc se ale vyvíjejí a tak šla nakonec do černého laku.

Těhlice, původní stav.

A již je koupu v lázní Bzineckého octa. Je to úžasná věc. Ocet vyžere korozi a díl je pak jak nový. Ocet pak přeleju zpět do nádoby, nechám usadit kal a tak točím těchto 5 litrů již mnoho let.

 

O ramenech přední nápravy jsem již také psal, viz Ramena přední nápravy. Použil jsem tedy stejný postup i na těchto KDF. Tedy obrousit, nanést tvrdochrom a znovu brus na sériový rozměr.

Detail opracovaných ploch.

Vraťme se zpět k podvozku. Nápravnice v laku, pouzdra osazená a tak možno opět stružit pouzdra na přesný rozměr.

Jedna momentka po stružení. Světlo na konci tunelu.

Na roku 48 jsou osazeny torzní tyče se čtyřmi plátu jak u dolních, tak u horních ramen. Původní byly použitelné, jen se časem rozpadly na jednotlivé pláty. Žádný problém, znovu je zavařím.

A máme hotovo.

Tyče jsou značené již VW znakem.

Ramena již také v laku. Všimněte si, že jedno má značení VW a druhé KDF se zubatým kolem. Jsou z vozu, tak je tam vrátím a nebudu pátrat jestli jsou z fabriky nebo jestli je někdo následně vyměnil a proč.

Ramena již osazena na nápravě. Všimněte si záslepek torzních tyčí. Jsou původní, demontované z vozu ale mebyly na všech ramenech. Stejné záslepku a vybrání v ramenech je známé z KDF 166 swimmwagen.

Tak pro dnešek vše.   

 You have no rights to post comments