logotype

Porsche 912 - 1965

Porsche 616/36 - Super90 motor - skládání #2

V minulém dílu Porsche 616/36 - Super90 motor - skládání jsem dokončil tvz. long block, nyní nastal čas osazovat motor bižutérií a plechy.

 Rozborka AC pumpy. Jde o moderní pumpu známou z P356 C. Stačilo ji jen očistit a vyměnit těsnění a membránu.

 

Nová membrána, pomáhám si najít tu správnou polohu membrány osazením pumpy na motor. Utahuji pak v polovině zdvihu.

 

Hotová pumpa. bylo třeba opravit jeden závit šroubu víčka AC pumpy. Posloužila k tomu V Coil vložka. Pumpa má integrovanou tyčku s vratnou pružinou. O starost méně s montáží. Těsní se O kroužkem. VW používalo papír.

 

Bakelit je slabý a není mezi blokem a ním žádné těsnění. Pro jistotu mažu Čuřilem. Jsem zvědavý, jak to bude fungovat. U VW je to slabé místo. Pro jistotu jsem bakelit, blok i pumpy zalapoval.

 

Osazená pumpa vč. plechů okolo.

 

Další na řadu přišlo dynamo. Je to klasický jednorožec známý z VW , tedy 12Volt a 90mm průměr.

 

Vrtule chlazení je standardní VW. Sundávám ji rázovým utahovákem.

 

Co je zajímavé je tento krycí plech pod vrtulí. Slouží čistě pro ucpání kruhových děr ventilátoru. Pro Porsche bylo jednodušší vzít hotový VW díl a jen si jej poupravit než vyrábět vše od začátku.

 

Kotvu bylo třeba srovnat a zaleštit. Vyměnil jsem i ložiska. Zbytek se jen vyčistil a vrátil zpět.

 

Detail značení dynama 14V,@25A

 

Skládám zpět. Dávám si záležet, aby zůstalo co nejvíce původní barvy, proto korozi jen zabrušuji a ošetřuji odrezovačem.

 

Ještě jeden pohled na krycí plech vrtule.

 

Klasická nemoc nedotažené řemenice. Je vyžvejkaná a bude třeba ji zavařit.

 

Po zavaření a opracování pilníkem. Je to takové kovářské řešení ale bude snad fungovat. Vyměnit se to dá vždy a je to radost zachránit původní díl.

 

Hotovo a připraveno na osazení.

 

Sahara je upravená 30PS VW z posledních let produkce. Za povšimnutí jsou humpolácky zavařené díry táhel plynu, sytiče a dalších, které se u Porsche nehodily.

 

Ještě v detailu.

 

Vzadu je u sání ventilátoru nabodovaný deflektor a podpora pro ovládání karburátorů.

Mezi saharou a prsy dynama je toto papírové těsnění. Je celkem silné s slouží mimo jiné i jako distanční podložka, aby se ventilátor do sahary vešel.

 

Kaslíky pod topníky, USA verze. Konstrukce od VW je i zde čitelná.

 

Topníky jsou podobné jako na KDF a starých VW brezelech. Zde po louhování v octovém nálevu. Levá část je po třech dnech v octu + očištění WAPkou, konce trubek výfuku na očištění teprve čekají. Neměl jsem tak velkou nádobu.

 

Kaslíky po ošetření a připravené na montáž. Opět tanátování plus Pragokor. Jedno uložení klapky bylo třeba dovařit, jinak byly zdravé.

 

Topníky po koupeli v odrezovači s taninem krásně zčernaly. Zde je třeba trochu péče a vaření.

 

Ještě že jsem topníky vykoupal v octovém nálevu. Vylezla jedna díra přímo ve výfukové trubce. Stačilo pak jen zavařit

Vrátíme se ještě na skok k hlavám. Zde osazený držák vahadel rozvodů.

 

A zde komplet osazené vahadla . Líbí se mi jak má každé vahadlo svou vlastní hřídel uloženou nadvakrát. Není třeba tak řešit průhyb, vibrace a ovlivňování vahadel na jedné hřídeli jako u VW. Jediné, co mi přijde nedomyšlené, jsou matky, které vahadla drží. Mají jemný závit, jsou nízké a je na nich předepsaný takový moment, že jsem dvě při utahování strhl. A přitom by stačilo o 5 mm delší štefty a dát tam matky standardní výšky. Místa by na to bylo dost.

 

Detail matek o kterých je řeč.

 

 

Motor po oplechování. Osazoval jsme to celé asi natřikrát. Vždy jsem na něco zapomněl a tu nešel utáhnout šroub nebo tu zase vadil držák olejového filtru, atp. 

Pro dnešek vše, pokračování příště.