logotype

Renovace rozdělovače Bosh 383/343Ještě se jednou vrátím k motoru který jsem skládal na podzim minulého roku. Připravoval jsem pro něj i rozdělovač ale nechtěl jsem práce publikovat než bude vše hotovo. O víkendu jsem navštívil pana Bergera a provedli jsme společně sérii měření rozdělovačů.

Vše samozřejmě dopadlo trochu jinak než jsem předpokládal. Šrot který jsem dlouze zachraňoval dopadl ve finále nejlépe. Horkého kandidáta bude naopak nutné ještě přefutrovat neb nebylo možné ho vůbec změřit. Tímto tedy ještě jednou veřejně děkuji panu Bergerovi za jeho čas a cenné rady.

 

Výchozí stav 383 rozdělovačů. Orezlé jak zevnitř tak z venku.

Tento kousek byl zevnitř ok, pouze zanešen nečistotou.

Pohled na unášecí plato a závažíčka odstředivé regulace


A zde pružinky které závažíčka drží. Jejich tuhost, resp. počet ok přímo ovlivňuje křivku předstihu. Do výroby pružinek se nepouštím a tak je poskládám z toho co mám.

I když si vše pečlivě fotím, vždy se vyplatí mít schéma.

Na fóru o Porsche 356 jsem našel tuto fotku s pružinkami. To by se to ladilo, mít podobnou zásobičku.

Rozebraná hřídel doslova a do šroubku. Jeden rozdělovač měl nakopnuté plato se závažíčky a tak bylo třeba jej vylisovat a srovnat.

Platíčko je nalisované na tisícihranu. Zde je již trochu poničený, ale nejde o nic zásadního. Po zakápnutí Loctite bude držet.

Zde tělo rozdělovače na drobné kosmetické úpravy. Někdo se na něm kdysi dost vyřádil.

Vymezovací ocelové a pertinaxové podložky. Část jich byla poškozena, část se dala ještě použít. Pertinax jsem si vytočil nový, ocelové podložky jsem použil z dárců jiných rozdělovačů.

Plato držící závažíčka je již nalisováno zpět. Vlevo pak držák pružinek. Jeho pozici jsem oměřil od jiných rozdělovačů abych nebyl úplně mimo.

A skládáme.....

Zavíčkovat, osadit nové kontakty a máme hotovo.

Když máme vše hotovo, je možné navštívit pana Bergera a přesvědčit se, zda-li je vše v pořádku.

Když jsem přijížděl, měl jsem stažené hrdlo jak to celé dopadne a jestli bude vůbec něco použitelného. Přeci jen to byly moje první rozdělovače. Tvůrčí prostředí mne ale rychle pohltilo a nervozita byla ta tam.

Fu4V9AfB21U

A měříme...

Testovací vzorek. Zleva doprava:

#1 KDF rozdělovač 343 z května 1943

#2 VW rozdělovač 383 z února 1952. Drážka na těsnící kroužek je vyříznuta dodatečně.

#3 VW rozdělovač 383 z října 1950

#4 VW rozdělovač 383 z dubna 1950. Tento rozdělovač z testů vypadl.  uložení hřídele bylo moc volné a rozdělovač házel nesmyslné hodnoty.

A zde máme výsledky. Zelené křivky určují hranici ve kterých by se něl předstih pohybovat. Zde je vidět, že by se měl předstih u #2 o několik stupňů přidat a naopak u #3 stupínek ubrat.

Tak zbývá opravit rozdělovač #4 a mám zas nad čím přemýšlet.

 Comments   
0 #1 Petr Cenek 2020-05-08 15:02
Zdravím,
kde jste si nechal testovat rozdělovače?

u jednoho obrázku píše, že by se měl předstih u jednoho rozdělovač přidat nebo ubrat, jak by se to dělalo, když to závisí, alespoň podle mně, na síle (odporu) pružinek?

Mám starý rozdělovač PAL na Tatru, tak ho renovuji a chci ho dobře nastavit.
Obecně mám největší problém s vůlí jednotlivých komponentů....

S pozdravem

Petr Čeněk

You have no rights to post comments