logotype

Pákové tlumiče, jednočinnéNa chvilku si odpočineme od klempířské práce a podíváme se na podvozek, resp na tlumiče. V roce 1948 se na brouka používaly jednočinné pákové tlumiče Boge které vydržely až do srpna 49 kdy byly nahrazeny tlumiči dvoučinnými které jsou již více známé a jsou k vidění krom brouků na přelomu roku 49/50 také na válečných vozech KDF. Během roku se mi podařilo sehnat jednu velice pěknou sadu a po zkušenostech s tlumiči na švédském brezelovi jsem je podrobil detailní rozborce.

Tělo jednočinného tlumiče Boge signované KDF

Páka tlumiče a kožené těsnění kolem hřídele které bylo kryto kovovým víčkem.

Zde kompletní sada tlumičů. 

 

Značení 1-4001. První cifra dává tušit, že tlumiče jsou skutečně určené na brouka.

Oproti dvoučinným tlumičům mají tyto zcela odlišné tělo. Do tlumiče je možné se dostat jen krz toto víčko. 

Podobné víčko je naklepnuté u hřídelky a aby bylo možné tlumič rozebrat, bylo třeba víčko navrtat, vyříznout do něj závit a reverzním kladivem vyklepnout.

Nyní je možné hřídelku vylisovat a tlumič rozebrat. Bál jsem se jako nikdy. Při této operaci je velká pravděpodobnost, že dojde k poškození litinového těla tlumiče. 

Podařilo se ale na první dobrou a vnitřnosti tlumiče na mne vypadly v celé své kráse. 

Je vidět, že tlumiče byly celou dobu jen v regálu nebo najely minimum.  Hřídelky jsou krásné, pouze zarostlé od skladování. Nebude třeba nic vložkovat, chromovat a brousit. Tlumiče pouze vyčistím a přetěsním.

 

Detail vahadla a jeho značení. Jde o jednočinné tlumiče, mají tak jen jeden pístek.

Detail kloubu vahadla a pístku. 

Je vidět, že tlumičů se nevyrobilo mnoho a šlo o kusovou záležitost. Např. tento kloub je v podstatě párový s pístkem i vahadlem. Každý rozměr je jiný a buď ho vůbec nenasadíte, nebo se pístek nehýbá tak jak by měl.

Zajímavé je, že provedení utěsnění hřídele u páky tlumiče je na každém kusu rozdílné. Pravděpodobně pohází každý kus z jiné doby. Vlevo je vyfrézovaný otvor pro jednoduché gumové těsnění. Napravo pak důmyslně odskákaný systém pro osazení několik kroužků. Bohužel nedestruktivně nebylo možné plechové kroužky demontovat. Padlo tedy rozhodnutí nahradit kožené, gumové a plechové kroužky moderním guferem. Vím, budu se za toto smažit v pekle ale s tekoucím pákovým tlumičem jsem si užil v minulosti své.

Tělo tlumiče s odskoky jsem osadil kroužkem a získal tak potřebnou plochu pro osazení gufera.

A zde již osazena gufera.

Víčka jsem zavařil a znovu napružil a bylo možné je vrátit zpět. Pro sichr jsem je podmázl těsněním Loctite.

Velké víčko má vybrání pro osazení gumového O kroužku. Jistota je jistota a tak jsem kroužek mázl oblíbencem nejen ze školních let, Čuřilem.

Z jednoho tlumiče na mne vytekl dle všeho i původní olej. Schoval jsem si jej do lahvičky na památku.

A již plním tlumič novým olejem. Viskozita původního oleje nejvíce odpovídala dnešní 15W

A máme hotovo, první díl připravený na zpětnou montáž.

 

 Add comment