logotype

Převodovka - hnaná hřídel, kompletaceHnací hřídel a diferenciál je již hotový a tak můžeme pokračovat v kompletaci převodovky.

Dorazil mi výstružník s vedením a tak jsem mohl dodělat pouzdra pro vypínací páku spojky a uložení hokejky. Na skříni jsou již všechny obráběcí práce hotovy a tak ji mohu očistit a pomalu skládat.

Ložiska diferenciálu, dole originál, nahoře německá NOSovka.

Na osazení ložisek jsem si vyrobil přípravek ale nakonec nebyl ani potřeba. U ložisek diferenciálu je důležité, aby byly správně a pevně nalisovány a aby byly navzájem ve vodorovné poloze. Jakákoliv odchylka znamená následné problémy na diferenciálu.

Obal je nutno pořádně nahřát horkovzdušnou pistolí a pak je možné ložisko osadit bez lisování rukou. Při rychlé práci máte několik sekund k dobru, než uslyšíte praskání, jak magnésium pevně sevře chladné ložisko.

Napoprvé jsem zazmatkoval a tak přišel vhod přípravek na domáčknutí ložiska do své pozice.

Přípravek z druhé strany. Nahřívání je ale přeci jen lepší. Nepoškodí se stěny převodovky a ložisko se neprotočí.

Ložiska na svém místě, můžeme skládat.

 

Táhla rychlostí. Zde je nutné zkontrolovat zářezy ve kterých je uložena kulička. Kulička by se měla dotýkat pouze bodově po stranách a náběžné hrany by neměly být vymačkány. Pokud tomu tak není, budou vypadávat rychlosti.

Zde pružiny, kuličky a válečky které zamezují aby byly zařazeny dvě rychlosti zároveň. Zcela vlevo pak vidlička zpátečky.

Pružiny je třeba přeměřit a případně vyměnit za nové. Zde ještě v toleranci. Jedna byla o dvě desetiny kratší, tu jsem nechal na zpátečku. Je přeci jen snesitelnější, když vypadává zpátečka než čtvrtý rychlostní stupeň.

 

Pružiny a kuličky jsou již osazeny.

 

Zde již osazeny všechny tři táhla včetně vidliček a zajištěny drátkem. Vzadu hřídel s kolem zpátečky. Futro mělo o chlup větší radiální vůli, to ale doženu na oleji.

 

Pohled ze strany hokejky. V nálitku jsou dva válečky, které brání vytažení dvou táhel zároveň.

 

A jdeme skládat hnanou hřídel. Ložisko u hrušky jsem vyměnil za nové.

Třídílná ložiska, vlevo originál, vpravo NOSovka. Nejdříve se osadí malý kroužek, poté se vloží ložisko a zalisuje se delším kroužkem.

Zde bych se na chvilku zastavil. Jde již o novější hřídel, která se začala montovat až koncem roku 1950. Je o 2mm kratší a má zářez na pojistný kroužek pro ložisko. Někdo již v minulosti musel tuto hřídel vyměňovat.  Bohužel ne zcela přesně věděl, co dělá a tak tu napáchal několik chyb.
Pro použití pojistného kroužku musí být použité jiné kolo třetí rychlosti s vybráním. Zde bylo použito kolo starého provedení ale s obráceně nalisovaným ložiskem. To nebylo nijak sichrováno a volně si plulo po hřídeli. Ložisko jsem tedy nalisoval stejným způsobem jako na KDF a pojistný kroužek vynechal.

 

Kolo třetí rychlosti bez drážky na pojistný kroužek

 

Připravíme si kolíčky a přesuvník pro 3. a 4. rychlost. Až na jeden byly všechny kolíčky v pořádku.

Přesuvník má drobné omačkání od kolíčků. Lepší by samozřejmě bylo přesuvník i kolíčky vyměnit, ale kde vzít a nekrást.Myslím, že to ještě nějakou chvíli vydrží. KDF přesuvníky jsem viděl v daleko horším stavu.

 

Po osazení kola třetí rychlosti je možno osadit přesuvník s kolíčky.

 

Přes přesuvník se osadí kolo prvního a druhého stupně. Dále se osadí pouzdro a kolo 4. rychlosti.(šikmé zuby) Kontrola radiální a axiální vůle samozřejmostí.

 

A zde další chyba předchozího servisu. Mezi ložiskem a kolem 4. rychlosti má být u této hřídele pouze jedna silná a 3 slabé podložky. Zde jich bylo mnohem více. Inu, vrátíme je zpět a uvidíme, jestli to náhodou není dobře. :)

 

Staré a nové dvouřadé ložisko. Těžce se shání ale podařilo se mi jej koupit na TheSamba.com

 

Obě hřídele jsou již ve skříni a je možné zkontrolovat, jestli je správná axiální poloha hrušky. K tomu jsem si vyrobil přípravek který se usadí do ložisek diferenciálu a kolíčkem se odměří vzdálenost od středu talíře.

 

Mé provedení talíře a hrušky(7 zubů) má mít základní polohu 55.75mm.

 

Každá hruška s talířem je k sobě spasována, to udává čtveřice čísel, zde 9431, důležitý je ale i offset oproti základní poloze, zde + 0.20mm. Odečteme tuto hodnotu od 55.75 a vyjde nám, že by čelo hrušky mělo být 55.55mm od středu talíře. S původními podložkami to bylo o 1.35mm méně. Přesná poloha je důležitá pro správný záběr zubů. Pokud se toto nedodrží, zuby se mohou poškodit a diferenciál bude hučet. Takže sundat ložisko, vyměnit podložky a znovu změřit.

Přeskládáno a vše je OK. Předtím dokonce na sebe ani nenavazovala kola třetí a čtvrté rychlosti (ta se šikmými zuby). Nechápu, že to takto někdo nechal. Je tedy nutné vždy vše kontrolovat, nikdy nevíte, kdo se ve skříni vrtal před vámi.

 

Pokračování příště.Add comment