logotype

Renovace teleskopických tlumičů - kompletacePokračování Renovace teleskopických tlumičů - rozborka.

Tentokrát začneme hádankou. Kde všude můžeme nalézt v kaeferovi produkty zemědělské produkce? Jsou to již provařené zdvihací tyčky na 25PS, obsahují bambus/dřívko. A kde dále ? Pokud nevíte, odpověď naleznete v textu níže.

Dlouho jsem hledal do tlumičů správné silentbloky. Repliky, které jsou občas na prodej u dealerů VW dílů se mi vůbec nelíbili. Jednak nejsou z gumy ale ze "žvýkačky" a pak jejich tvar neodpovídal původním silentblokům. Ty byly kónické aby silentblok v oku tlumiče pěkně držel. Než se mi podaří sehnat originály, vytočil jsem si  silentbloky na soustruhu. Jako materiál jsem použil gumu správné tvrdosti, navíc přímo určenou pro obrábění.

 

Točit gumu je trochu nezvyklé. Guma se vám neustále bortí a rozměry jsou vždy jiné než byste očekávali. Středovou díru jsem např. napoprvé vrtal 15.5 vrtákem a po osazení jsem měl sotva 12mm průměr.

Chce to vyšší otáčky a jde to pěkně plátkovým nožem krájet.

ZQFwwnSw6k4

Guma se nedrolí a pěkně se táhne.

Hotový silentblok.

Silentblok na jedné straně mázneme klouzkem a nalisujeme do oka tlumiče. VW manuál radí použít lisu. Já použil strojní svěrák. Byl blíž po ruce a přeci se kvůli takové drobnosti nepotáhnu přes celou dílnu. :-)

Silentblok již na svém místě.

Nakrájíme si průchodky pro šrouby....

Oproti originálu jsem průchodkám dal černý vypalovací lak. Sice to tak původně nebylo, ale kdo se kdy pokoušel dostat dolů staré zarezlé tlumiče, jistě můj ústupek pochopí. :)

A stejným způsobem jako silentbloky nalisujeme i průchodku. Průchodka gumu pěkně rozepře a celý silentblok tak drží pevně na svém místě.

A nyní rozluštění úvodní hádanky. Gufero tlumiče je chráněno kroužkem z vepřovice. Vlevo replika, vpravo poškozený originál.

Dlouze jsem řešil jak nahradit toto těsnění. Použití gufera se mi pro čistě axiální pohyb hřídele nezdálo.  Vymýšlel jsem, jak do tlumiče dostat pístnicovou manžetu. Když jsem byl na 100% rozhodnut koupit manžety a přes adaptér je osadit, dostal jsem výchovný "pohlavek" od prodavače. Gufera se prý i dnes u tlumičů občas používají. Je to nejlevnější řešení a životnost tlumiče gufero vydrží.

Původní gufero 11x30x10 jsem nahradil rozměrem 11x30x7. Ty tři milimetry doženu tlustším koženým kroužkem. Důležité je, že má gufero prachovku proti nečistotám.

Do vrchního víčka patří kožený kroužek, dělící podložka a gufero.

Již osazená víčka tlumičů.

 

Víčko nasuneme na hřídel a přidáme těsnící kroužek.

Sestavíme vrchní přepouštěcí ventil.

A osadíme pístek který zajistíme maticí. Matici pro jistotu podmázneme Loctitem.

Pohled do útrob tlumiče.

Zkompletováno.

 

A můžeme se pustit na míchání oleje. Vlevo původní olej a nějaké to sklo. V pozadí tlumičový olej různých viskozit a notebook sloužící jak stopky.

U tlumičového oleje je důležitá nízká pěnivost oleje a správná viskozita. Pěnivost je dána výrobcem a tak se budeme zabývat jen viskozitou, které určuje výslednou tuhost tlumiče.

Bohužel jsem nikde nedohledal, jaký olej se do těchto tlumičů používal. Nezbývalo než viskozitu nějak změřit. Do pipety jsem nasál přesné množství původního oleje a měřil, za jak dlouho olej vykape. Stejné cvičení jsem provedl s novým olejem. Hustší olej jsem pak měl na případné domíchání na požadovanou výslednou viskozitu.

A kolik oleje do tlumiče nalít? Po dlouhém špekulování jsem dal tolik, aby byl zcela naplně vnitřní válec ₊ malá rezerva ve vnějším plášti. Celkem 75ml na jeden tlumič.

Závit vrchního víčka jsem pro jistotu mázl tekutým teflonem a pevně dotáhl.

 

A už jen osadit krycí manžetu a máme hotovo. Tlumiče jsou zas jako nové. Snad budou dlouho a dobře sloužit.... Uvidíme v provozu.

 Comments   
0 #1 Daniel Doleček 2014-02-27 22:48
Dobrý večer,
Řeším podobný problém u Lotusu z jaké gumy jste to vyráběl ? Pokud se mohu zeptat :-)
Quote
0 #2 sam2 2014-02-27 23:06
Gumu jsem použil s označením EPDM AG59. Dá se bez problémů u nás koupit.
Quote
0 #3 ja400 2016-05-03 19:34
Dobrý večer,předně díky za super tipy. Rád bych se zeptal na průchodky,jdou koupit někde? Díky.
Quote
0 #4 Sam2 2016-05-03 20:04
Zdravim. Pruchodky jsem udelal z ocelove trubky. K dostani ve Ferone. Nakrajeni na soustruhu ale s trochou snahy by se dalo i rucne a zuhlovat na brusce.
Quote
Add comment