logotype

Motor VW 1948 - #2 částDalším dílkem do skládání motoru byla oprava topníků. Vím, že se dají koupit repliky topníků ve stavu jako když střelí. Já raději sáhl po originálech a pustil se do jejich záchrany.

 

Výchozí stav je skoro vždy stejný. J trubky jsou po smrti nebo zcela chybí a tělo topníků pobouchané nebo dobastlené. Rok 48 má ještě topník na vnitřní straně dělený, zřejmě pro snazší kompletaci a osazení J trubky s již navařenou přírubou.

 

Příprava na louhování v octě. 

 

Po cca týdnu koupání v octovém nálevu a následném opláchnutí WAPkou vykouknou plechy takto krásně čisté. Ještě bych je tam mohl týden nebo dva  nechat a bylo by to dokonalé. Drobné ostrůvky koroze doladím již ručně, šetříme čas.

 

Zde bylo dost poničené okolí J trubek. Tyto topníky, na rozdíl od pozdějších, nemají zafixování ledvinky k J trubce  pomocí distančních pásků a šroubků ale jsou k ní lehce přivařeny. Pokud se v minulosti svár utrhnul, přišla na slovo svářečka a pak znovu a znovu, až vznikl takovýto nevzhledný útvar. J trubku jsem musel doslova rozřezat, abych ji z topníku dostal.

 

Postupně vyřezávám nemocné kusy topníku.

A vařím nové záplaty. Díry na J trubky vyříznu až nakonec.

Asi to znáte. Nakonec jsem se do opravy tak zabral, že jsem zapomněl fotit. Mám jen tuto fotku téměř hotových topníků.

 

Další na řadu přišlo sání. Předehřev byl zcela pryč, aspoň jsem nemusel řešit dilema, jestli ho zachraňovat.

 

Odříznutý pahýl starého sání a připraven polotovar nového.

 

Napasováno a připraveno na vaření.Zde na sání je vidět zbytek zelené barvy. Že by CCG ?

 

Následuje sjednocení povrchu nového předehřevu a starého sání. Stačí trochu soli, vody a odpočinek přes léto na balkóně.

 

 

V mezičase jsem se pustil do opravy cívky Bosch TL 6/1.  

 

Mám jich více ale tu, kterou se chystám osadit , někdo kdysi dost necitlivě odmontoval z motoru pomocí pilky. Na této cívce je držák přivařen, navíc má krásný nápis. Je nutné ho zachránit.

 

Protože jsem měl ještě jednu cívku kompletní, byla výroba držáku, resp. jen těch odříznutých částí, poměrně snadná.

 

A máme hotovo. 

 

 

Rok 1948 přichází se zajímavým detailem regulace chlazení, které se udrželo cca rok, než ho nahradil termostat známý z pozdějších let na 25 a 30PS motorech. Je to jeden z klíčových detailů, proč jsem si před lety rok 48 zamiloval. Zde foto původní sahary z TheSamba.com. Děkuji tímto Virtanenovi, za poskytnutí fotodokumentace.

Zde vyrobená replika klapky a ovládání. Ovládání je vlastně jen ohnutá trubička od karburátoru, na kterou je přivařena z jedné strany podložka. Hodně syrové řešení, ale takto to skutečně bylo. Klapka se ovládá ručně a omezí cca na polovinu přívod vzduchu do sahary.

 

Saharu jsem sehnal v původním laku a dokonce i s původním nápisem ovládání klapky. Jen díra na klapku byla zavařená. Zde již test nového ovládání klapky.

 

Zde hotová klapka. Bál jsem se, jestli bude držet ve své pozici ale geometrie je vymyšlená perfektně a pružina krásně drží jednu nebo druhou pozici.

Na závěr přidávám pár detailů pro inspiraci a potěchu oka.

Nápis SOMMER/SUMMER na sahaře 1948 split VW beetle

Klapka uzavřena pro jízdu v tuhé zimě.

 

A zde plně otevřena v létě.

 

Další poznávací znamení sahary z roku 48. Zadní sítka má v dolní části odskok právě pro klapku Sommer/Winter.

Pokračování příště.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 You have no rights to post comments