logotype

oprava vodítek ventilůPo delší době jsem trochu pohnul s prací na motoru. Psal jsem to již v předchozích příspěvcích, jako dárce orgánů na motor do 48 jsem použil ten nejhorší industrie motor ze sbírky. Jedna jsem kolenovrt a bylo mi škoda ničit pro pár dílů pěkný nový motor. Druhý důvod byl, že kurvení industrie motorů mne již nebaví, nikam mne to neposouvá, když jsou všechny díly jak nové. Zde to to ale není ten případ. Na tomto motoru je po smrti opravdu hodně věcí, hlavy nevyjímaje.

Na tomto motoru zřejmě nikdo nikdy neměnil olej a to se podepsalo i na ventilových vodítkách, kde byla vůle větší než jsem byl ochoten akceptovat. Nejdříve jsem uvažoval o standardní metodě vodítka vylisovat a osadit nové. Nakonec jsem to pro nebezpečí špatného nalisování a poškození hlavy zavrhl a šel jsem cestou vložky do stávajícího vodítka.  Vložky jsem použil již hotové tzv K Line Guide. Jde o kompletní systém pro opravu vodítek a líbilo se mi, že mají hodně věcí vyřešených. I tak jsem trochu jejich postup upravil pro své potřeby.

   

Pár potřebných nástrojů pro hladký průběh operace. Kartáček na čištění vodítek od třísek, kalibr 7H7, testovací trn, výstružník 7H7, K line výstružník kde jsem si vyrobil kuželové centrování pro 25PS hlavy. Dále jsem pořídil kleštinu 7mm. Potvory univerzální s rozsahem 7-8 se mi nepodařilo rozumě vycentrovat a výstružník vždy kopal. Následuje nástroj pro lisování vložek. Dále tu pak máme vlastní K Line vložku o rozměru 7.01 a dva protlačovací trny pro srovnání vložky. Předposlední je pak fréza pro zakrácení vložky a testovací ventil. Nad tím pak už jen vratidlo s ořechem na 4hran pro upnutí výstružníku.

 

Hlavy mám očištěné, zejména ventilové sedla, které slouží pro centrování. Sací ventily byly mírně za hranou, u výfukových byla vůle zemědělská a krom testovacího trnu tam prošel i kalibr červenou stranou. Zde je to málo patrné ale 25PS hlavy mají výfukové vodítko ze strany spalovacího prostoru rozšířené. Hloubka širší části cca 6.5mm.

Ještě pohled ze strany vahadel. Pro obrábění bylo zapotřebí demontovat svorníky, které drží hřídel vahadel.

Výstružník má vedení, výrobce to má vymyšleno tak, že výstružník upnete do ruční vrtačky a nahulákáte ho krz. Pro Amíky asi dobré, v Samsgarage jsem to ale chtěl udělat trochu lépe. Vyrobil jsem si kuželové vedení s ostřejším úhlem aby kužel pěkně zapadl za hranu ventilového sedla a vedl tak výstružník. Frézka pak pro zajištění kolmosti a a zamezení bočních tlaků na výstružník. 

Hlavu mám záměrně bez upnutí, jen ji přidržuji na stole aby se výstružník sám vycentroval.

JzQvzkaqBow

 

Materiál vodítek je houževnatý ale TK výstružník si s tím hravě poradí.

Máme vystruženo.

K Line vložky. Dělají je v různých rozměrech. Zde 7.01mm Jsou dělené a co je mi sympatické, mají na vnitřní straně drážky pro mazání.

Pro osazení vložek jsem použil lis a přípravek který chrání vložku před zborcením jak dovnitř, tak vně. Vložky jsou poměrně tenké a bez přípravku, případně jen s vedením uvnitř nemáte šanci. Vložka se vám zbortí a zlomí.

Osazené vložky. Výfukové ventily jsem nechal krapet výš abych nasimuloval odskok ze strany spalovací komory, viz výše. Podélnou drážku směruji nahoru.

Ke každému rozměru vložky patří tento protlačovací trn s kuličkou stejném rozměru. Má dle výrobce vyhladit vložku a nastavit požadovanou vůli. Zde 7.01mm. 

Protlačuji opět pod lisem. Pro jistotu 2x za sebou. Trn mažu strojním olejem.

Nyní mohu frézou zarovnat vložku k čelu vodítka. 

Hotovo. 

Následuje testování ventilové vůle. Spoléhat na trn není dobré a také se mi to potvrdilo. Výfukové ventily byly moc těsné. 

Nerad používám strojní výstružníky. Lehce se udělá chyba a není v tom cit. Proto hlavu pěkně do teplech a točit a točit.

Nastává hodina pravdy a to, jestli se mi podařilo skutečně osadit vložky v ose. Zde zabrušování ventilových sedel.

Sací ventily jsem měl na 1A, stačilo lehce projet pastou a ventil pěkně sedí. U jednoho výfukového ventilu to chtělo trochu péče ale nakonec se také podařilo.

Tak ještě osadit dvojité pružiny a máme hotovo.

Zkouška těsnosti ventilů. Tak ještě druhou hlavu, opravit zalomený šroub a zase jeden dílek do skládačky hotov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 You have no rights to post comments