logotype

Čepy přední nápravyNa ovála jsem používal aftermarket čepy značky Febi, na brezela jsem používal NOS čepy, viz kompletace podvozku 2. část. Přemýšlel jsem jak tento projekt dále posunout a co může být lepší pro zachování autenticity než použít díly které již na voze byly a pouze je opravit. Dnes se tedy podíváme jak na to.

 

Takto vypadají čepu po demontáži z vozidla. Vydřené a vyrezlé. Pro někoho kus šrotu, pro mne zajímavý kus originálu.

Zde jsou čepy již obroušené na brusce na kulato, na vodorovných čepech jsou srovnány hříbky aby bylo čep za co uchytit a TIGem navařené návarky aby bylo do čeho vyvrtat středící kužel pro broušení. Nechtěl jsem vrtat do čepu, toto mi přišlo jako elegantní řešení. Po dbroušení nebude nic poznat.

Stejnou procedurou prošly i vodorovné čepy.

A zde vše pěkně pohromadě. Zbývá obrousit poslední sadu čepů a můžeme se vydat na tvrdochrom abych se dostal zpět na sérové rozměry.

A máme nachromováno

Pár detailů tvrdochromu

 

Zde stojí za povšimnutí jaké jsou tu krásné hlavičky vodorovných čepů. Viz dále.

Následovalo broušení tvrdochromu, nyní již načisto na sériový rozměr. Pán mi ještě několikrát volal a ujišťoval se co a jak. Jaké bylo mé rozčarování když za dva dny volal že již má hotovo a jen tak mimo řečí se pochlubil že muset hlavičky vodorovných čepů navrtat.  Proč ? Proč vždy musí někdo vnášet svou invenci do jasného postupu, proč se napřed nezeptal ? Kor když viděl, že druhá strana má návarky a tedy jsem cimprdlín a nespokojím se s běžným řešením ? Na brusiče se ale nemohu zlobit, jeho úctyhodný věk a zkušenosti mi velí pokory, tak zatnu zuby a pokusím se středící otvory zavařit.

Vpravo návarek, vlevo pak po hrubém opracování na soustruhu. Následovat bude broušení mikrobruskou a drátkování.

A zde již opravené hlavičky. Stálo to jedno odpoledne na dílně ale nakonec se podařilo vodorovné čepy zachránit.

A zde již hotová série čepů. Vodorovné jsou sériové. svislé jsem udělal půl v sérii a půl s přídavkem. Často bývá těhlice ve spodní části vymačkaná a pomocí nadmírových čepů lze těhlici zachránit. Výhoda tvrdochromu je pak i v tom, že již mám jistotu, že mi čepy při dlouhém stání a zanedbané údržbě nevyreznou.  Zbývá vyrobit pouzdra  z litiny a mosazi ale to je již umrněné točení na soustruhu.

 

 

 

 Add comment